Dostajemy emaile od przyjaciół i fanów ptaków z całego świata, którzy chcą dowiedzieć się więcej o inicjatywie Ptaku Roku w Polsce. Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań.

Kiedy odbywa się konkurs Ptak Roku 2023 w Polsce?

Głosowanie w tegorocznym konkursie rozpoczyna się o 1 lipca 2023 i kończy się o 30 grudnia 2022 roku.

Dlaczego organizujecie konkurs Ptak Roku?

Mamy nadzieję, że konkurs Ptak Roku w Polsce pomoże podnieść świadomość na temat naszych rodzimych dzikich zwierząt, ich siedlisk i zagrożeń, którym muszą stawić czoła. Niestety, wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem, więc potrzebują one wszelkiego wsparcia, jakie mogą otrzymać.

Co jeszcze mogę zrobić, aby chronić polskie ptaki?

Jest tak wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić rodzimą faunę i florę Polski. Możesz zaangażować się w jedno z wielu, różnych towarzystw, stowarzyszeń i fundacji zajmujących się i promujących ochronę ptaków i zwiększenie świadomości ich istotności dla ekosystemu i ludzi. Możesz zaangażować się jako wolontariusz i podjąć działania w celu przywrócenia siedlisk, usunięcia chwastów i kontroli drapieżników w Twojej okolicy.

Jeśli chcesz powstrzymać utratę siedlisk, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne zanim one nastąpią, przyroda potrzebuje Twojego głosu.

Dlaczego nie macie na liście wszystkich gatunków ptaków w Polsce?

Dodaliśmy kilkanaście ptaków w tym roku. Pracujemy nad dodawaniem opisów kolejnych ptaków na stronie www. Do konkursu wybraliśmy tylko 20 popularnych ptaków. Tak, aby lista do nawigacji była łatwa do zarządzania przez uczestniczących w konkursie.

Jeśli chcesz, aby jakiś ptak został dodany do konkursu w kolejnym roku, po prostu wyślij nam emaila. Poprosimy Ciebie o uzasadnienie Twojej rekomendacji. Może zostaniesz promotorem gatunku ptaka w kampanii na ptaka roku w Polsce!

Czy mogę prowadzić kampanię na rzecz ptaka roku?

Bardzo byśmy chcieli! Zachęcamy każdego, kto jest pasjonatem swojego ulubionego ptaka, który występuje w Polsce do prowadzenia kampanii podczas trwania konkursu na ptaka roku. Możesz dowiedzieć się, czy Twój ulubiony ptak ma już opiekuna kampanii, sprawdzając, czy opiekun kampanii jest wymieniony na stronie ptaka.

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!