Ptak Roku 2023 w Czechach. Głowienka zwyczajna - Aythya ferina

Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne (CSO) ogłosiło głowienkę zwyczajną Ptakiem Roku 2023 w Czechach. Zastąpi on na tronie dzwońca zwyczajnego (Chloris chloris). Przyznając tytuł głowience zwyczajnej, ornitolodzy chcą zwrócić uwagę na fatalny stan czeskiego krajobrazu stawowego oraz na fakt, że głowienka zwyczajna jest w Czechach nadal gatunkiem łownym, mimo że jest zagrożony w skali globalnej. Dobrą wiadomością, nie tylko dla głowienki zwyczajnej, jest ogólnoeuropejski zakaz stosowania śrutu ołowianego na terenach podmokłych, który wszedł w życie w środę 15 lutego 2023 roku. Co roku w Europie milion ptaków umiera z powodu zatrucia ołowiem. Teraz ma się to zmienić.

Ptak Roku 2023 w RPA. Papuga afrykanka zielonorzytna

BirdLife South Africa ogłosił wyniki konkursu Ptaka Roku 2023 w RPA papugę afrykankę zielonorzytną (Poicephalus robustus) jako Ptaka Roku na rok 2023 w RPA.

Papuga afrykanka zielonorzytna jest ptakiem endemicznym w Afryce Południowej, czyli nie występuje nigdzie indziej na świecie. Ta piękna papuga zamieszkuje odizolowane obszary lasów w prowincjach Eastern Cape, KwaZulu-Natal i Limpopo. Jest klasyfikowana jako zagrożona i szacuje się, że jej pozostała populacja liczy mniej niż 1800 osobników.

Papuga afrykanka zielonorzytna jest średniej wielkości ptakiem (~30 cm wysokości) z uderzającym zielonym ciałem i złotą głową i szyją. Dorosłe papugi mają małe pomarańczowe plamy na ramionach i piórach nóg, a samice mają czerwoną plamę nad dziobem, której zazwyczaj brakuje u samców. Są one zwykle postrzegane jako single, pary, grupy rodzinne lub większe stada. Najczęściej widuje się papugi afrykanki zielonorzytne latające lub w miejscach grzędowania i karmienia, zwłaszcza o świcie lub w pobliżu zmierzchu.

Papugi afrykanki zielonorzytne są naprawdę jasnozielonymi i złotymi klejnotami lasu, które przyciągają ptasiarzy z całego świata do RPA i pomagają wspierać aviturystykę (ptasią turystykę) na obszarach wiejskich, które w dużej mierze polegają na ekoturystyce dla zrównoważonego rozwoju. Symbolizują one nadzieję i odporność. 

Źródło:

https://www.birdlife.org.za

Cassie Carstens (Cape Parrot Project)

Photo: Supplied by Cape Parrot Project South Africa.

Ptak Roku 2023 w Austrii. Pokląskwa - Saxicola rubetra

Pokląskwa została uznana za "Ptaka Roku", zastępując tym samym jaskółkę oknówkę zwyczajną (Delichon urbicum): Według Farmland Bird Index, od 1998 roku populacja pokląskwy w Austrii zmniejszyła się o 63%. Inne, szczegółowe dane wskazują nawet na utratę 80% pierwotnej populacji.

Ptak roku 2023 w Szwajcarii. Łozówka

Łozówka (Acrocephalus palustris) ptak pospolity, posiadający wyjątkowy w Europie talent mimikry, został uhonorowany przez BirdLife Switzerland tytułem Ptak roku 2023 w Szwajcarii.

Ten niewielki szarobrązowy mniejszy od wróbla ptak, został wybrany "ptakiem roku 2023". BirdLife Switzerland postanowiło uhonorować łozówkę.

Mimo, że łozówka jest raczej dyskretna, jej śpiew pozwala na rozpoznanie jej z daleka, zwłaszcza gdy nawołuje o zmierzchu i w nocy. Nie tylko emituje niemal nieprzerwany strumień gwizdów , ale potrafi też naśladować ponad 200 różnych gatunków ptaków! Łozówka, nie tylko kopiuje szwajcarskie ptaki, ale także uczy się pieśni gatunków z południowo-wschodniej Afryki, gdzie zajmuje zimowy pobyt. To bogactwo naśladownictwa jest unikalne w europejskiej faunie i florze ptaków. Piosenka łozówki może być słyszana w ciągu dnia, ale głównie jest słyszalna o zmierzchu i w nocy.

Pod względem ubarwienia, bardzo trudno jest wizualnie odróżnić łozówkę od jej bliskiego krewnego trzcinniczka zwyczajnego (Acrocephalus scirpaceus). Łozówki rozpoznaje się zwykle po bardzo specyficznej pieśni, która nie pozostaje niezauważona!

Łozówka buduje gniazdo w roślinności o pionowej strukturze z wystarczającą ilością liści i poprzecznym rozgałęzieniem, często w formacjach roślinnych zdominowanych przez pokrzywy i wiechlinę łąkową. Oboje partnerzy inkubują zwykle od 3 do 6 jaj. Łozówka wraca ze swoich afrykańskich zimowisk dopiero w połowie lub pod koniec maja do Szwajcarii, co sprawia, że jest jednym z najpóźniej przybywających do lokalnej populacji ptaków.

Zagrożone siedlisko łozówki w Szwajcarii

Łozówka wraca do Szwajcarii dopiero w maju, co czyni go jednym z najpóźniejszych przybyszów w lokalnej populacji ptaków. Po znalezieniu się w Szwajcarii kolonizuje tereny podmokłe z gęstą roślinnością i gniazduje w rowach lub w pobliżu jezior. Jest też bardzo dobry w poruszaniu się w wysokich trawach czy trzcinach, pozostając przy tym w ukryciu.

Jednak siedlisko łozówki jest w Szwajcarii coraz bardziej zagrożone. W ciągu ostatnich 150 lat ponad 90% mokradeł w Szwajcarii zostało osuszonych i zniszczonych. W celu zapewnienia długoterminowego przetrwania łozówki (i innych gatunków ptaków występujących na mokradłach), istniejące obszary powinny być przywrócone lub rozszerzone, a dalsze obszary chronione powinny być wyznaczone w celu zapewnienia najlepszej możliwej przestrzeni życiowej dla tego uroczego ptaka i jej kolegów.

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!