banner odyseos

Ptak roku 2024 w RPA. Kuglarz

BirdLife South Africa ogłasiło, że kuglarza (Terathopius ecaudatus) na Ptaka Roku 2024 w RPA.

Kuglarz, akrobata (Terathopius ecaudatus), znany również jako Berghaan (afrikaans), ingqungqulu (isiZulu) i ingqanga (isiXhosa), ten wspaniały drapieżnik słynie z uderzającego wyglądu i niezwykłego zachowania w powietrzu. Z pewnością kuglarz szybujący wysoko nad afrykańskim buszem, z jego kołyszącym się, szybującym ruchem, jest jednym z najbardziej kultowych widoków Republiki Południowej Afryki.

Ptak roku 2024 w Austrii. Potrzeszcz

Potrzeszcz (Emberiza calandra) jest austriackim ptakiem roku 2024, ale czas nie sprzyja liczebności dla tego ptaka krajobrazu rolniczego w Austrii: Jak poinformował BirdLife Austria, dziewięć na dziesięć zwierząt zniknęło w ciągu ostatnich 25 lat.

"Intensywne rolnictwo, brak ugorów i obrzeży pól, a także masowe stosowanie pestycydów powodują ten negatywny rozwój" - powiedział BirdLife w komunikacie prasowym.

Ptak Roku 2024 w Niemczech. Czajka zwyczajna

Czajka zwyczajna (Vanellus vanellus), kuropatwa zwyczajna (Perdix perdix), jaskółka dymówka (Hirundo rustica), pójdźka zwyczajna (Athene noctua), trzmielojad zwyczajny, pszczołojad (Pernis apivorus): te pięć gatunków ptaków stanęło do wyborów w konkursie Ptak Roku 2024 w Niemczech . Poprzez tę kampanię NABU chce zwrócić uwagę na zagrożenie tych zwierząt.

Perkoz dwuczuby, ptak stulecia w Nowej Zelandii 2023 roku

Rzygający ptak (w jęz. maoryskim: pūteketeke), tak nazywa się perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus), który wygrał nowozelandzki konkurs na Ptaka Roku 2023 i ptaka stulecia w Nowej Zelandii. Wynik konkursu ptak stulecia w Nowej Zelandii został wypaczony poprzez działania w mediach komika, Johna Olivera.

Komik Johna Olivera rozpoczął ogólnoświatową kampanię w imieniu perkoza dwuczubego (w jęz. maoryskim: pūteketeke), aby wzmocnić jego zwycięstwo w corocznym konkursie na Ptaka roku w Nowej Zelandii, "Bird of the Century" in New Zeland.

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!