Konkurs Ptak Roku w Polsce, idea

W roku 2021, gdy świat zmagał się z pandemią COVID-19, pojawił się niezwykły impuls do stworzenia czegoś pozytywnego i budującego. Paulina, kuzynka mojej żony z Niemiec podzieliła się informacją o tym, że w Niemczech ptakiem roku 2021 został rudzik. Tym razem wyboru ptaka roku w Niemczech po raz pierwszy dokonali internauci. To wydarzenie, wizyta kuzynki zony oraz wybór rudzika, stanowiło iskrę, która zainicjowała inicjatywę w Polsce. Postanowiłem zorganizować konkurs na Ptaka Roku w Polsce.

W uczestnictwie w konkursie na Ptaka Roku w Polsce kryje się szereg fascynujących korzyści. Po pierwsze, konkurs ten stał się platformą jednoczącą miłośników przyrody, ptaków, amatorów i profesjonalistów, wszystkich, którzy pragną aktywnie zaangażować się w ochronę ptaków. Uczestnictwo w konkursie daje możliwość dzielenia się swoją pasją i wiedzą z innymi entuzjastami, budując społeczność zjednoczoną wspólnym uznaniem znaczenia ptaków w przyrodzie i miłością do nich.

Wyniki konkursu na ptaka roku w Polsce w kolejnych latach:

  • Ptakiem roku 2022. został wybrany trznadel zwyczajny (Emberiza citrinella).
  • Ptakiem roku 2023. został wybrany słowik szary (Luscinia luscinia).
  • Ptakiem roku 2024. została wybrana wilga zwyczajna (Oriolus oriolus).

Emocje towarzyszące konkursowi Ptak Roku w Polsce są nie do opisania. Od fascynacji i radości obserwacji piękna różnorodności ptaków po dumę z udziału w konkursie, który nie tylko promuje te bardzo różnorodne stworzenia, ale również zwraca uwagę społeczeństwa na ich znaczenie dla ekosystemu. Uczestnicy doświadczają silnego poczucia przynależności do społeczności dbającej o przyrodę, co buduje więź między ludźmi, a także między ludźmi a przyrodą.

Korzyści z uczestnictwa w konkursie na Ptaka Roku w Polsce obejmują również edukację i podnoszenie świadomości. Konkurs stanowi doskonałą okazję do poznawania różnorodności gatunków ptaków, ich zwyczajów i siedlisk. Edukacyjne aspekty konkursu poszerzają wiedzę uczestników, co przekłada się na rozwinięcie zrozumienia i szacunku dla środowiska naturalnego.

Tadeusz Rudzik, jako pomysłodawca konkursu Ptak Roku w Polsce, stworzył coś więcej niż tylko wybór Ptaka Roku. Jego inicjatywa przyczyniła się do budowy społeczności, której członkowie nie tylko doceniają piękno ptaków, ale również aktywnie współpracują dla dobra przyrody. Konkurs na Ptaka Roku w Polsce to nie tylko wybór ptaka, ale także manifestacja miłości, troski i zaangażowania w ochronę przyrody.

„Był 2021 rok. Pandemia COVID-19. Odwiedziła nas kuzynka z Niemiec. Znała moje nazwisko bardzo dobrze. Poinformowała mnie, że ptakiem roku w Niemczech został rudzik. Jako osoba, która tworzy strony internetowe od razu sprawdziłem, jak wygląda konkurs ptak roku w Polsce. Zdziwiłem się niezmiernie, że nikt w Polsce do tej pory nie zorganizował takiego konkursu. Znalazłem informacje, że są konkursy regionalne na ptaka roku w wielu, różnych krajach od Australii, Nowej Zelandii, poprzez RPA i USA po Niemcy, Czechy czy Austrię. Stworzyłem stronę ptakroku.pl, aby wszystkim umożliwić uczestnictwo każdego roku w konkursie na wybór Ptaka Roku w Polsce.” Powiedział pomysłodawca konkursu Ptak Roku w Polsce - Tadeusz Rudzik.

 

 

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!