Ptak roku 2022 w Polsce, Trznadel zwyczajny (Emberiza citrinella)

Podobnie, jak w wielu innych krajach na świecie, również w Polsce na portalu ptakroku.pl został rozstrzygnięty konkurs na ptaka roku 2022 w Polsce.

W głosowaniu, które odbywało się na po raz pierwszy w internecie na stronie ptakroku.pl wzięło udział wielu internautów. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się trznadel zwyczajny.

Trznadel zwyczajny (Emberiza citrinella), jest to najpospolitszy trznadel w Europie. Poza sezonem lęgowym gromadzą się duże grupy żółtodziobów, ale w sezonie lęgowym żółtodziób jest ściśle terytorialny.

Jest to ptak osiadły i wędrowny, nieco większy od wróbla. Osiąga długość ciała od 16 do 17 centymetrów i waży od 25 do 30 gramów. Samce w okresie lęgowym noszą żółte upierzenie. Mają jasnożółtą głowę z kilkoma brązowymi paskami i żółty spód z czerwonobrązową piersią. Pokrywy skrzydeł są brązowo-szare. Wierzch ciała jest brązowy z ciemnymi podłużnymi pasami. Ogon jest ciemny, a podczas lotu rzucają się w oczy białe zewnętrzne krawędzie.

Trznadel zwyczajny żywi się głównie nasionami, ale w okresie lęgowym także robakami i owadami. Dieta młodych składa się głównie z bezkręgowców, takich jak pająki, chrząszcze, sprężynki, mrówki, gąsienice i koniki polne, ale także z półdojrzałych jagód. Trznadle zwyczajne preferują żerowanie we wczesnych godzinach porannych i wieczornych.

  • Trznadel zwyczajny został wybrany na ptaka roku 1999 w Niemczech.
  • Trznadel zwyczajny został wybrany na ptaka roku 2011 w Czechach.
  • Trznadel zwyczajny został wybrany na ptaka roku 2021 w Norwegii.

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!