Ptak Roku 2023 w Polsce. Słowik szary. Luscinia luscinia

Konkurs Ptak Roku 2023 w Polsce wygrał słowik szary (Luscinia luscinia). Polscy internauci wybrali w głosowaniu na stronie ptakroku.pl. Słowik szary otrzymał prawie dwa razy więcej głosów więcej niż kolejne ptaki, które brały udział w głosowaniu: Jaskółka brzegówka - Riparia riparia, kowalik - Sitta europaea oraz rokitniczka - Acrocephalus schoenobaenus.

Gdzie występuje słowik szary?

Słowik szary (Luscinia luscinia) to pospolity i powszechnie występujący w Polsce ptak wróblowy z rodziny Muscicapidae. Słowik szary występuje w Eurazji, od Skandynawii po Ałtaj. Północny zasięg sięga po południową Szwecję i Finlandię, górną Wołgę i rzekę Ob. Południowa granica występowania słowika szarego rozciąga się przez Ałtaj, górny Irtysz, północny Kazachstan, dolny Ural, Kaukaz, wybrzeże Morza Czarnego i rzekę Dunaj. Zimy w Afryce Wschodniej. W Europie Zachodniej występuje blisko spokrewniony ze słowikiem szarym, słowik zachodni (Luscinia megarhynchos).

Słowik szary to długodystansowy migrant. Słowik szary zimuje we wschodniej Afryce na południe od Sahary i leci tam nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego. Jego zasięg zimowania rozciąga się od Etiopii do Południowej Afryki.

Jak wygląda słowik szary?

Słowik szary ma górą część ciała szarą, brązowawą, ogon ma szarobrązowy. Dolna połowa ciała jasnoszara, pierś ciemniejsza. Dziób i nogi brązowe. Waży 25-28 g. Słowik szary ma wysokość 15-17 cm.

Słowik szary

Słowik szary występuje w Polsce od kwietnia do sierpnia. Żyje w krzewach w pobliżu wody, w zaroślach wierzb, leszczyny i modrzewia. Osiedla się również w zagajnikach na polach, jeśli w pobliżu znajdują się zbiorniki wodne. Rzadko spotyka się go w gęstych lasach. Gniazdują w trzcinach, liściach olch i źdźbłach traw na ziemi wzdłuż brzegów. Składają 4-5 błyszczących zielonkawych lub brązowawych jaj w maju-czerwcu.

Żeruje w ciągu dnia, ale jest aktywny w godzinach porannych i wieczornym zmierzchu. Śpiewa i podróżuje nocą. Piosenka słowika szarego jest bardzo przyjemna, melodyjna i łatwo rozpoznawalna. Śpiewa w zaroślach.

Co je słowik szary?

Słowik szary je chrząszcze i dżdżownice z luźnej ziemi i opadłych liści, zbiera dojrzałe jagody malin i porzeczki.

  • Słowik szary został wybrany na ptaka roku 2023 na Łotwie.

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!