Ptak Roku 2024. w Polsce. Wilga zwyczajna. Oriolus oriolus

Ptak Roku 2024. w Polsce to wilga (Oriolus oriolus). Czytelnicy portalu ptakroku.pl w internetowym głosowaniu na tej stronie www wybrali wilgę zwyczajną na ptaka roku 2024. Na wilgę internauci oddali prawie 12% wszystkich głosów. 

Kolejne miejsca w głosowaniu na ptaka roku 2024. w Polsce zajęły: sójka (Garrulus glandarius) z ponad 11% oddanych głosów oraz skowronek (Alauda arvensis) też z ponad 11% oddanych głosów. Można powiedzieć, że stawka była bardzo wyrównana.

Wilga to średniej wielkości żółto-czarny ptak wędrowny. Wilga zwyczajna, to jedyny gatunek z rodziny wilgowatych (Oriolidae), który rozmnaża się w Europie.

Wilga jest ptakiem wędrownym, który rozmnaża się w południowej i środkowej Europie, północno-zachodniej Afryce w Maroku oraz w Azji aż do zachodniej Syberii. W Rosji i Finlandii dociera do 60 równoleżnika na północ, w Europie Zachodniej na północ do Morza Bałtyckiego, a także w południowej Danii i Szwecji. Zimuje w tropikalnej Afryce i północnych Indiach.

Dorosły samiec wilgi ma bardzo charakterystyczne upierzenie dzięki kontrastującemu czarno-żółtemu upierzeniu i czerwonemu dziobowi. Wilga ma około 24 cm długości i jest wielkości kosa, ale ma smuklejsze ciało, krótszy ogon i dłuższe skrzydła. Waży 51-90 gramów. Samiec wilgi ma czarne skrzydła i ogon z żółtymi końcówkami. Skrzydło ma żółtą przepaskę, a krawędzie końcówki ogona są żółte. Poza tym jest jasnożółty z czerwonym dziobem i ciemnym dziobem. Samica wilgi jest oliwkowozielona na grzbiecie i bardziej żółta w kierunku zadu. Spód ciała ma brudnobiały z brązowymi podłużnymi paskami, ogon jest ciemnozielony do czarnego, a dziób jest mniej wyraźny.

Wilga preferuje gęste, wysokopienne lasy liściaste dębowe i bukowe, ale także sosnowe i wilgotne lasy brzozowe, najlepiej w pobliżu wody. Często gniazduje w pobliżu polan i skrajów lasów na obszarach o bujnym podszyciu. Wilga jest bardzo płochliwa i trudno ją zobaczyć z bliska. Żywi się owadami, głównie gąsienicami i motylami, które zbiera wysoko w koronach drzew, ale zjada również chrząszcze, jagody i miękkie owoce.

Gniazdo wilgi to skomplikowana konstrukcja splecionych drobnych źdźbeł trawy i korzeni wraz z mchem, wełną i innymi miękkimi materiałami. Gniazdo ma kształt głębokiego kosza lub woreczka i jest przymocowane łykiem, wełną lub trawą do rozpadliny gałęzi drzewa lub krzewu.

Na całym świecie wilga ma szeroki zasięg i stabilny rozwój. Uważa się, że populacja w Europie składa się z 4 370 000-8 020 000 par, co daje przybliżone szacunki światowej populacji wynoszącej od 17 do 32 milionów dorosłych wig. Populacja wilgi w Polsce to 380 000–480 000 par lęgowych.

 • Wilga była ptakiem roku 1990 w Niemczech.
 • Wilga była ptakiem roku 2002 na Białorusi.
 • Wilga była ptakiem roku 2013 w Szwajcarii.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!