Ciekawostki o ptakach

Ptaki, nasi pierzaści przyjaciele zamieszkują każdy kontynent planety, czyniąc swoje domy w mroźnych przestrzeniach Antarktydy, wilgotnych lasach deszczowych Ameryki Południowej i w każdym klimacie. Oto kilka ciekawych faktów na temat ptaków, których możesz nie znać.

Ciekawostki o ptakach

Kruki świetnie naśladują ludzką mowę i dźwięki

Podczas gdy kruki na wolności raczej nie są w stanie przyswoić sobie ludzkiego języka, w niewoli mogą stać się całkiem rozmowne. Niektóre kruki są nawet lepsze od papug w naśladowaniu ludzkiej mowy, nie mówiąc już o dźwiękach z ludzkiego świata, takich jak warkot silników samochodowych czy spłukiwanie toalety. W naturze, kruki czasami naśladują inne zwierzęta, naśladując drapieżniki, takie jak wilki czy lisy, aby przyciągnąć je do smacznych padlin, których nie są w stanie same skonsumować.

Oczy strusia są największe

Oczy strusia są największe spośród wszystkich zwierząt żyjących na lądzie. Oczy strusia są mniej więcej wielkości kuli bilardowej, oczy są w rzeczywistości większe niż ich mózgi.

Kardynały lubią pokrywać się mrówkami

Kardynały (wraz z kilkoma innymi gatunkami ptaków) czasami pokrywają się zmiażdżonymi lub żywymi mrówkami, rozmazując je po swoich piórach lub pozwalając żywym mrówkom pełzać po nich. Naukowcy wciąż nie są pewni, jaki jest cel "mrówek", niektórzy uważają, że ptaki używają kwasu mrówkowego, aby pomóc pozbyć się wszy i innych pasożytów.

Sowy pożerają swoją ofiarę w całości

Kiedy sowy łapią większe zwierzęta (szopy i króliki, na przykład), rozrywają je na kawałki wielkości kęsa, które są łatwiejsze do połknięcia. Sowy znane są również z tego, że po prostu połykają w całości mniejsze zwierzęta, od owadów po myszy. Sowy następnie wypluwają granulki pełne niestrawnych elementów ich posiłku, takich jak kości zwierzęce i futro.

Niektóre kaczki śpią z jednym okiem otwartym

Kiedy kaczki drzemią w grupach, te na obwodzie trzymają straż, śpiąc z jednym okiem otwartym. Podczas gdy inne kaczki śpią głębiej, te na zewnątrz kręgu również utrzymują jedną stronę mózgu w stanie czuwania, nawet podczas drzemki, aby drapieżniki nie mogły się do nich podkraść.

Kiwi są czasami nazywane "honorowymi ssakami"

Edemiczne ptaki Nowej Zelandii, kiwi są dziwaczne. Naukowcy, są zdumieni niecodziennymi cechami kiwi - wśród których są pióra, które reagują jak włosy, ciężkie kości wypełnione szpikiem i nozdrza na czubku nosa (a nie u nasady dzioba jak u większości ptaków) - nazywali je czasem "honorowymi ssakami".

Większość kolibrów waży mniej niż złotówka

Kolibry są niewiarygodnie lekkie. Przeciętny koliber waży około 4 gramów (jeden gram mniej niż moneta 1 złoty), podczas gdy najmniejszy, koliber pszczeli, jest lżejszy i waży 1,6 grama, mniej niż waga moneta 1 grosz, która wazy 1,64 grama. Największy członek rodziny kolibrów, jest trafnie nazwany Gigancik, koliber wielki (Patagona gigas), który może dostać się do 24 gramów - ogromny dla kolibra, ale mniej niż waży pięć monet 2 złotowych.

W starożytnej Grecji gołębie dostarczały wyniki igrzysk olimpijskich

Gołębie są uważane za pierwszego udomowionego ptaka, gołębie były używane przez tysiąclecia do dostarczania wiadomości, w tym ważnych informacji wojskowych i wyników igrzysk olimpijskich. Mimo, że z biegiem czasu poczta stała się bardziej popularna, gołębie były wykorzystywane do przenoszenia niektórych wiadomości jeszcze w czasie II wojny światowej.

Gniazda jerzyków są przysmakiem

Niektóre jerzyki, salangana sundajska (Aerodramus fuciphagus), budują gniazda prawie wyłącznie ze swojej stwardniałej śliny. Gniazda ze śliną są uważane za przysmak w niektórych krajach - w Chinach najczęściej używa się ich do przyrządzania zupy z ptasich gniazd - i są jednym z najdroższych dań na świecie, mimo że mają niewiele smaku i nie mają żadnych wartości odżywczych.

Drozdonie znajdują pożywienie puszczając bąki

Drozdoń australijski (Zoothera lunulata) lubi robaki, które znajduje się wśród liści. Przesuwają swoje ofiary od stosów liści, kierując na nie swoje bąki. Wydalany gaz przesuwa ściółkę z liści na ziemię i najwyraźniej prowokuje robaki do poruszania się, pokazując ich położenie.

Dzięcioły gromadzą żołędzie

Dzięcioły przechowują żołędzie, wiercąc dziury w drzewach, słupach ogrodzeniowych, słupach energetycznych i budynkach składając tam swoje żołędzie. Znane są z tego, że w jednym drzewie, zwanym "drzewem spichlerzowym", mogą przechowywać do 50 000 żołędzi - każdy w innym, własnym małym otworze.

Unikalne czarno-białe ubarwienie pingwinów działa jak kamuflaż.

Pingwiny wyróżniają się bardzo na lądzie, ale nie mają tutaj wiele drapieżców. Pod wodą ich czarno-białe ubarwienie pomaga im pozostać w ukryciu zarówno przed drapieżnikami, jak i ofiarami. Gdy pływają, ich czarne plecy wtapiają się w ciemniejszą głębię oceanu, tak że trudno je dostrzec z góry. Ich białe klatki piersiowe, pomagają im wtopić się w jaśniejszą powierzchnię wody, tak, że od dołu, są one prawie niewidoczne.

Pisklęta hoacynów rodzą się z pazurami na skrzydłach

Choć znikają pazury na skrzydłach po trzech miesiącach, młode hoacyny, kośniki czubate (Opisthocomus hoazin) (znane również jako "śmierdzące ptaki" ze względu na ich wyjątkowy smród) mają dwa pazury na każdym skrzydle. Pazury mogą wykorzystać do wspinania się po gałęziach drzew lub wyciągania się z wody na suchy ląd. Pazury pomagają również pisklętom ukryć się przed drapieżnikami: Po skoku z gniazda do wody poniżej, małe hoacyny pływają pewien dystans, a następnie wyciągają się na ląd pazurami. Małe hoacyny używają pazurów, aby wspiąć się na gałąź drzewa.

Papużki faliste łapią się nawzajem za ziewanie.

Papużki faliste (Melopsittacus undulatus) pospolite papużki nierozłączki, to jedyny jak dotąd odkryty gatunek ptaków, który jest podatny na zaraźliwe ziewanie. Podczas gdy ludzie, psy, szympansy, szczury laboratoryjne i kilka innych stworzeń znane są z tego, że zarażają się nawzajem ziewnięciami, papużki nierozłączki są pierwszym gatunkiem poza sakami, u którego zaobserwowano takie zachowanie. Wielu naukowców uważa, że ta nieświadoma, instynktowna reakcja może być prymitywnym sposobem okazywania empatii, lub może być oznaką czujności grupy.

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!