Małe ptaki polskie zdjęcia i nazwy

Małe ptaki w Polsce to: mysikrólik zwyczajny, zniczek zwyczajny, strzyżyk zwyczajny, pełzacz leśny, sosnówka, muchołówka mała.

W czarującym świecie polskich ptaków, gdzie łączą się kolory, melodie i unikalne adaptacje, spotykamy jedne z najmniejszych ptasich cudów. Te delikatne stworzenia, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, posiadają niezwykłe cechy, które przyciągają naszą wyobraźnię i podziw. Wyruszmy w podróż, aby odkryć najmniejsze ptaki występujące w Polsce, z których każdy ma mnóstwo fascynujących zachowań, zwyczajów lub cech.

Małe ptaki w Polsce

  • Mysikrólik zwyczajny (Regulus regulus). Waży ok. 6 g. mierzy ok. 8,5 cm.
  • Zniczek zwyczajny (Regulus ignicapilla). Waży ok. 6 g. mierzy ok. 9 cm.
  • Strzyżyk zwyczajny (Troglodytes troglodytes). Waży ok. 96 g. mierzy ok. 9,5 cm.
  • Pełzacz leśny (Certhia familiaris). Waży ok. 9 g. mierzy ok. 12 cm.
  • Sosnówka, sikora sosnówka (Periparus ater). Waży ok. 9 g. mierzy ok. 10 cm.
  • Muchołówka mała (Ficedula parva). Waży ok. 10 g. mierzy ok. 11 cm.

Małe ptaki polskie zdjęcia i nazwy

Mysikrólik zwyczajny to mały ptak w Polsce.

Mysikrólik zwyczajny (Regulus regulus): Poznaj miniaturowego mysikrólika zwyczajnego awifauny. Przy długości zaledwie 8,5 centymetra i wadze około 6 gramów, ten drobny ptak śpiewający posiada tytuł najmniejszego ptaka w Polsce. Jego głowa jest ozdobiona żywym złotym paskiem, dzięki czemu zyskał królewską nazwę. Nie daj się zwieść jego rozmiarom, ponieważ to maleńkie cudo może migrować na duże odległości, wykazując niezwykłą wytrzymałość. Nazwa łacińska wywodzi się od słowa rex, król, wzięła się z jego wytrzymałości na mróz, mimo bardzo małych rozmiarów. Mysikrólik to najmniejszy ptak w Polsce.

mysikrolik Regulus regulus 7

Zniczek zwyczajny to mały ptak w Polsce.

Zniczek zwyczajny (Regulus ignicapilla): Zniczek, bliski krewny mysikrólika zwyczajnego, prezentuje spektakl ognistego blasku. Mierzący około 9 centymetrów długości, zniczek waży ok. 6 gramów. Zniczek zwyczajny, to przypominający klejnot ptak może pochwalić się żywym pomarańczowym paskiem na głowie. Naukowa nazwa zniczka zwyczajnego to "ignicapilla", oznacza "ognistowłosy", trafnie oddaje jego olśniewający wygląd. Jego melodyjny śpiew i akrobatyczny lot dodają mu uroku, czyniąc go prawdziwą dla entuzjastów ptaków. Zniczek zwyczajny to mały ptak w Polsce.

zniczek zwyczajny Regulus ignicapilla 8sdhgslk

Strzyżyk zwyczajny to mały ptak w Polsce.

Strzyżyk zwyczajny (Troglodytes troglodytes): Ukryty w gęstej roślinności strzyżyk ujawnia swoją miniaturową formę. Mając zaledwie ok. 9,5 centymetra długości, strzyżyk waży ok. 9 gramów. Ten niepozorny ptak przeczy swojemu potężnemu głosowi. Pomimo niewielkiego wzrostu, strzyżyk posiada zadziwiająco głośny i melodyjny śpiew, który może rozbrzmiewać zarówno w lasach, jak i ogrodach. Jego energiczna natura i zdolność do ciągłego śpiewania sprawiają, że jest prawdziwym symbolem determinacji i odporności. Strzyżyk to mały ptak w Polsce.

strzyzyk zwyczajny Troglodytes troglodytes 8sjhn

Pełzacz leśny to mały ptak w Polsce.

Pełzacz leśny (Certhia familiaris): Wśród pni drzew spotykamy zwinnego i niepozornego pełzacza leśnego. Mierzący około 12 centymetrów długości, waży zaledwie ok. 9 gramów, ten mały brązowy ptak ze smukłym zakrzywionym dziobem stosuje unikalną strategię żerowania. Spiralnie wspina się po pniach drzew w pełnym gracji tańcu, używając ostrych pazurów i długiego, zakrzywionego ogona do podparcia. Jego skomplikowane gniazdo, zbudowane za luźną korą, pokazuje jego zaradność. Pełzacz leśny to mały ptak w Polsce.

Pelzacz lesny Certhia familiaris 9wjs

Sosnówka, sikora sosnówka to mały ptak w Polsce.

Sosnówka, sikora sosnówka (Periparus ater). Sosnówka mierzy około 11 centymetrów długości i waży ok. 9 gramów, co czyni ją małym, ale żywym przedstawicielem świata ptaków. Jej rozmiar uzupełnia charakterystyczny wygląd. Czarna jak węgiel czapeczka zdobi jej głowę, pięknie kontrastując z białymi policzkami i podbrzuszem. Grzbiet ma delikatny, szarawy kolor, co dodatkowo podkreśla jego elegancję. Ta uderzająca paleta kolorów odróżnia sikorę sosnówkę od jej pierzastych odpowiedników.

Dzięki unikalnemu połączeniu kolorów i uroczych cech, sikora sosnówka jest prawdziwym cudem. Ale to, co naprawdę urzeka obserwatorów, to niezwykłe zachowanie i ciekawostki sikory sosnówki. Pomimo niewielkich rozmiarów, ptak ten posiada niesamowitą zwinność i zręczność. Jest znana ze swoich akrobatycznych wybryków, bez wysiłku poruszając się po gałęziach i pniach drzew za pomocą swoich zwinnych ruchów. Jego umiejętność czepiania się i zwisania do góry nogami jest prawdziwym świadectwem jego wyjątkowych zdolności adaptacyjnych. Sosnówka to kolejny mały ptak w Polsce. Sosnówka to sikorka i białym paskiem na głowie.

sosnowka sikora sosnowka Periparus ater 4t34

Muchołówka mała to mały ptak w Polsce.

Muchołówka mała (Ficedula parva). Muchołówka mała, czyli Ficedula parva, to niewielki, ale efektowny ptak, mierzący około 11 centymetrów długości, a waży tylko ok. 10 gramów. Jej niewielki rozmiar dodaje jej uroku i sprawia, że jest wspaniałym dodatkiem do ptasiego krajobrazu. Jednak to, co naprawdę urzeka obserwatorów, to jego wspaniałe upierzenie i przyciągające wzrok cechy. Muchołówka mała to mały ptak w Polsce.

mucholowka mała Ficedula parva 89has

Małe ptaki polskie zdjęcia i nazwy

Te najmniejsze ptaki w Polsce, pomimo swoich rozmiarów, pozostawiają trwałe wrażenie w naszych sercach i umysłach. Pokazują niesamowitą różnorodność i pomysłowość natury, przypominając nam, że piękno i cud można znaleźć nawet w najmniejszych stworzeniach. Pielęgnujmy więc i chrońmy te delikatne ptasie skarby, celebrując ich obecność w gobelinie europejskiej ptasiej przyrody.

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!