Ptak mewa śmieszka, śmieszka. Ptak Chroicocephalus ridibundus

Mewa śmieszka

Mewa śmieszka to bardzo pospolity gatunek mewy. Dziób i nogi mewy śmieszki są głęboko ciemnoczerwone, głowa i gardło są ciemnoczekoladowe. Mewy śmieszki mają wąską, białą obwódkę wokół oczu. Od szyi w dół kolor zmienia się na biały. Kolor ten kontynuowany jest do części i ogona. Pióra grzbietu i skrzydeł są srebrzystoszare. Pióra lotne są również białe, z czarnym zakończeniem. W zimie spód skrzydła jest ciemniejszy. W pozostałych przypadkach mewa ta jest całkowicie biała. W zimie spód skrzydła jest ciemniejszy.


Mewy śmieszki dorastają do około 37-44 centymetrów, czyli mniej więcej do wielkości gołębia miejskiego. Są o około 20 centymetrów mniejsze od mewy srebrzystej (Larus argentatus).

Mewy śmieszki są wszystkożercami, żywią się głównie larwami, ślimakami i robakami, które znajdują na pastwiskach i gruntach ornych. Zjadają również ryby, jaja ptaków, myszy i małe ptaki. Płoszą się wśród pływających szczątków i zlatują się na ludzi, którzy przychodzą karmić kaczki.

W nieco głębszej wodzie również często pływają, w międzyczasie wypatrując wszystkiego jadalnego, co odważy się pod nimi przepłynąć. Inną techniką poszukiwań jest przeciąganie jaskółki. W tym celu regularnie kopią obie nogi i poruszają się powoli do tyłu. To powoduje, że pod płetwami wiruje woda i błoto. To z kolei powoduje odsłonięcie dużej ilości małych skorupiaków.

Mewy śmieszki rozmnażają się w dużych koloniach na wydmach oraz przy zbiornikach wodnych i bagnach. Ciekawe jest to, że wszyscy członkowie kolonii mew śmieszek składają jaja w tym samym czasie w odstępie trzech do czterech dni. Daje to wiele korzyści, zmniejszając ich podatność na drapieżniki, ponieważ mogą one jeść tylko ograniczoną ilość pokarmu dziennie. Gniazda budowane są czasem na pływających szczątkach, a czasem wśród trzcin lub wśród traw na polu sianokosów. Składają się z kupki materiału roślinnego na ziemi. Zawsze gniazdują w grupach.

W Europie, a zwłaszcza na obszarach śródlądowych, są one najpospolitszym gatunkiem mewy, a więc i najbardziej znanym. Mewy czarnogłowe są ptakami lęgowymi na bogatych w składniki odżywcze wodach śródlądowych od Islandii po Kamczatkę. Mewa śmieszka migruje zimą nad Morze Śródziemne, Morze Czerwone, Zatokę Perską, wybrzeża Indii, Chin i Japonii.

Wielkość mewy śmieszki

Długość ciała mewy śmieszki od 37 do 44 cm.

Rozpiętość skrzydeł mewy śmieszki od 91 do 110 cm.

Waga mewy śmieszki od 195 do 325 g.

Co je mewa śmieszka?

Mewy śmieszki to wszystkożercy.

Ile jaj składa mewa śmieszka?

Mewa śmieszka składa 3, rzadko 4 jaja. Jaja są zielonkawe, niebieskawe lub piaskowe z dużymi ciemnobrązowymi plamami i paskami, różnymi dla każdego jaja.

Ptak podobny do mewy śmieszki to mewa czarnogłowa

Ptak podobny do mewy śmieszki to mewa czarnogłowa (Ichthyaetus melanocephalus). Czapka Mewa czarnogłowa posiada czapkę smolisto-czarną. Sięga ona dalej, poniżej karku mewy. Mewa czarnogłowa ma białe końce skrzydeł, oraz a jaskrawoczerwony dziób.

Podobieństwa między mewą a rybitwą:

 • Wygląd: Mewy i rybitwy mają podobny kształt ciała z długimi skrzydłami, długimi nogami i charakterystycznym kształtem głowy. Obydwa ptaki charakteryzują się również podobnymi cechami upierzenia, z przeważającym kolorystycznym odcieniem bieli i szarości.
 • Żywienie: Zarówno mewy, jak i rybitwy, są ptakami drapieżnymi i odżywiają się głównie małymi rybami, skorupiakami, owadami i innymi organizmami wodnymi.

Różnice między mewą a rybitwą:

 • Rozmiar: Mewy są zazwyczaj większe od rybitw, przy czym niektóre gatunki mew mogą osiągać nawet rozmiary dużych ptaków, osiągając długość ciała nawet ponad 70 cm, podczas gdy rybitwy zazwyczaj są mniejsze, z długością ciała rzędu 30-40 cm.
 • Środowisko życia: Mewy są ptakami przeważnie morskimi i zamieszkują wybrzeża, porty, mola i inne miejsca przybrzeżne, podczas gdy rybitwy często zamieszkują śródlądowe siedliska, takie jak brzegi rzek, jeziora, bagna i inne obszary słodkowodne.
 • Zachowanie: Zachowanie mew i rybitw może się różnić. Mewy są często bardziej stadne i mogą tworzyć duże kolonie na klifach czy na plażach. Rybitwy zaś często gniazdują w mniejszych grupach lub nawet w pojedynkę, a także cechują się bardziej lotnym i zwinny stylem lotu.
 • Dziób: Dziób mew jest zazwyczaj długi i mocny, a dziób rybitw jest zazwyczaj mniejszy i bardziej smukły.
 • Kształt skrzydeł: Mewy mają szersze skrzydła z zaokrąglonymi końcówkami, podczas gdy skrzydła rybitw są węższe z ostro zakończonymi końcówkami.

Mewa śmieszka ciekawostki

Mewa śmieszka jest jednym z symboli japońskiego miasta Tokio.

Mewa czarnogłowa osiąga długość życia 10-15 lat, ale może też dożyć ponad 30 lat.

Populacja mewy śmieszki w Polsce to 90 000–100 000 par.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!