banner odyseos

Ptak jaskółka dymówka. Ptak Hirundo rustica

Jaskółka dymówka

Jaskółka to symbol lata i powietrzny akrobata. Ptak o natychmiast rozpoznawalnej sylwetce, szybka jaskółka potrafi prześcignąć większość drapieżników.

Jaskółki są ciemnoniebieskie z kremowym spodem. Ich charakterystyczny ogon w locie ma dwie charakterystyczne wstęgi, a długie niebiesko-czarne skrzydła wydają się zakrzywione i smukłe w locie. Mają ciemne gardło i czoło (u młodych osobników bardziej w kolorze rdzawo-brązowym) oraz niebiesko-czarny kark i koronę.

Nie należy ich mylić z: jerzykami, oknówkami zwyczajnymi i brzegówkami zwyczajnymi. Jerzyki są ciemnobrązowe, sierpowate i nie mają kremowego spodu. Oknówka zwyczajna jest podobnego koloru, ale ma charakterystyczny biały zad. Zarówno oknówki zwyczajne i brzegówki zwyczajne mają również znacznie krótsze ogony.

Jak wszyscy wiemy, jedna jaskółka wiosny nie czyni. Ale jaskółka dymówka często zaczyna. Czasami, już w marcu, można zobaczyć jak jaskółki przecinają jeszcze zimne powietrze, pojedynczo lub w grupach. Szczególnie przy złej pogodzie jaskółki dymówki podczas wędrówki na północ często lecą na niskich wysokościach, podążając za biegiem rzek lub brzegami lasów.

W większości przypadków jednak, po prostu wracają pewnego pięknego dnia. W ich gospodarstwie, w stodole lub nad stawem, ich świergot oznajmia początek wiosny. Jaskółka dymówka, jako ptak podążający za uprawami i roślinami lądowymi, potrzebuje m.in. osłoniętych miejsc do gniazdowania na mniej lub bardziej otwartych budynkach.

Jaskółki żywią się muchami i mszycami, które łapią w locie. Piją, nurkując nisko nad jeziorami lub rzekami i nabierając wodę otwartymi dziobami.

Pisklęta wysiadują po kilku tygodniach, ale będą nadal karmione przez rodziców jeszcze przez jakiś czas.

Jaskółki są metalicznie niebiesko-czarne u góry i blado-beżowy na dole. Na gardle i czole mają jasnobrązowe plamy, a ich ogon jest długi, zakrzywiony. Samce i samice mają podobny wygląd, choć samice są zwykle mniej żywo ubarwione i mają krótsze zewnętrzne pręgi ogonowe.

Jaskółki dymówki są społecznie monogamiczne. Jednakże, kopulacje pozaparowe są powszechne, co czyni ten gatunek genetycznie poligamicznym. Pary lęgowe tworzą się każdej wiosny po przybyciu na tereny lęgowe. Pary tworzą się ponownie każdej wiosny, chociaż pary, które z powodzeniem gniazdowały razem, mogą kopulować razem przez kilka lat. Samce starają się przyciągnąć samice poprzez rozłożenie ogonów aby je wyeksponować oraz śpiewem.

Czy jaskółki migrują?

Jaskółka jest letnim gościem w Polsce i jedną z ostatnich, które opuszczają kraj po zakończeniu lęgów. Przylatują w kwietniu, a większość odlatuje we wrześniu, przekraczając pustynię Sahara, aby dotrzeć na swoje zimowiska w południowej Afryce.

Jak rozmnażają się jaskółki?

Samice jaskółek wybierają partnerów z najbardziej symetrycznymi piórami ogonowymi, ponieważ jest to oznaka dobrego zdrowia i dobrych genów, które mogą zostać przekazane pisklętom.

Jaskółki mają dwa lub trzy lęgi składające się z około czterech jaj rocznie. Budują ich filiżanki jak gniazda na osłoniętych gzymsach, belkach i legarach w szopach i budynkach gospodarczych. Each gniazdo buduje od błota przeplatającego z trawami i może być ponownie użyty sezon po sezonie.

Gdzie żyją jaskółki?

Jaskółki występują na otwartych terenach, zwykle w pobliżu wody i pól uprawnych, gdzie obficie występują owady latające. Jesienią zbierają się również w niespokojne stada i można je zobaczyć, jak gromadzą się na drutach telefonicznych, często razem z oknówkami zwyczajnymi i brzegówkami zwyczajnymi.

Liczebność jaskółek dymówek w Polsce szacuje się 1 600 000–2 200 000

Co je jaskółka dymówka?

Jaskółki dymówki polują na wszelkiego rodzaju owady latające. Polują zgodnie z lokalną podażą i szukają w powietrzu rejonów, które oferują najkorzystniejszą podaż w zależności od pogody. Jaskółka dymówka je muchy i mszyce.

Ptak podobny do jaskółki to jerzyk

Ptak podobny do jaskółki to jerzyk (Apus apus). Jerzyk jest często mylony z jaskółką, z którą nie jest spokrewniony. Jaskółki są biało-czarne, jerzyki mają całkowicie czarne ubarwienie. Jerzyk często szybuje, jaskółka często uderza skrzydłami w locie. Jerzyki, podobnie jak jaskółki przed deszczem latają nisko. Jerzyk, ptak mylony z jaskółką. Jerzyk jest większy niż jaskółka, ma długie, zakrzywione skrzydła. Skrzydła sprawiają, że jerzyk wygląda jak bumerang trochę, gdy jest w powietrzu. Jerzyki są bardzo towarzyskie i często można je zauważyć w grupach kołujących nad dachami i nawołujących się wzajemnie wysokimi krzykami. W przeciwieństwie do jaskółek, jerzyków prawie nigdy nie widuje się na grzędach. Większość swojego życia spędzają latając, nawet śpią, jedzą i piją w powietrzu. Jerzyki lądują tylko po to, by założyć gniazdo i karmić młode.

Fakty o jaskółkach dymówkach

Jaskółki dymówki są podróżnikami po świecie

Jaskółki dymówki występują na całym świecie. Jaskółkę dymówkę można dostrzec na sześciu kontynentach: Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Afryce, Azji i Australii. Najczęściej spotykane są nad polami, ziemią uprawną i wodą. Są długodystansowym migrantem, którego można zobaczyć w wielu miejscach wiosennej migracji w całej Ameryce.

Jaskółka dymówka jest narodowym ptakiem Austrii.

Jaskółki są endotermiczne.

Ptaki te powszechnie wykorzystują budynki stworzone przez człowieka do budowy gniazd.

Mają one wzajemnie korzystne relacje z rybołowami. Rybołowy zapewniają ochronę, a jaskółki dymówki ostrzegają je przed drapieżnikami.

Jaskółka dymówka, znaczenie i symbolika

Tradycyjnie brytyjscy żeglarze otrzymali tatuaż jaskółki dymówki po przebyciu 5 000 mil morskich. Ptak symbolizował nadzieję żeglarza na powrót do domu lub do ukochanej osoby. Istnieją inne ptaki, które niosą głęboką symbolikę.

Jaskółka dymówka ma długą drogę do domu

Trudno uwierzyć, że coś, co waży tyle, co 8 groszy, może podróżować aż 9 000 kilometrów na południe, aby migrować.

Jaskółka dymówka jest lekka

Dorosła jaskółka dymówka waży średnio od 17 do 20 gramów - tyle co 10 lub 12 groszy. Pamiętasz jak wygląda 1 grosz?

Jaskółka dymówka wykorzystuje stare gniazda

Jaskółki budują swoje gniazda z granulatu błotnego i lubią wykorzystywać gniazda rok po roku. Budowanie gniazda pochłania dużo energii i jaskółki dymówki mogą wykonać ponad 1 000 lotów aby zbudować gniazdo. Nowe pary przejmują nieużywane gniazda.

Dlatego ważne jest, aby nie usuwać starych gniazd jaskółek, nawet jeśli były puste przez jakiś czas, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nowa para przyjdzie zbadać sprawę!

Gniazda jaskółki dymówki

Jaskółki wykładają swoje gniazda piórami

Pary budują razem otwarte gniazdo w kształcie kubka, pracując w podstawie, suszonej trawie i białych piórach, aby zapewnić miękką podszewkę. Pióra są popularnymi elementami wyściełającymi gniazda dla kilku rodzajów jaskółek. Jaskółki dymówki powszechnie gnieżdżą się w okapach domów. W sezonie lęgowym należy uważać na kałuże na swojej posesji. Możesz zobaczyć te ptaki zbierające kawałki błota do swoich gniazd. Jeśli masz szczęście, mogą one wracać do tych samych miejsc gniazdowania każdego roku.

Jajka jaskółki dymówki

W każdym gnieździe znajduje się średnio od czterech do pięciu ptasich jaj. Jaja są bardzo blade, wydłużone owale z czerwonobrązowymi plamkami. Pary lęgowe mają jeden lub dwa lęgi w roku.

Co jedzą jaskółki dymówki?

Ptaki te są mięsożercami w tym wiele rodzajów much, a także chrząszcze, pszczoły i osy. Żywią się również ćmami, motylami i ważkami.. Owady stanowią dużą część diety ptaków i są ich główną zdobyczą. Jedzą głównie owady latające, ale zjedzą też inne nielatające. Latają nisko nad wodą, aby się napić.

Niektórzy eksperci sugerują, że jedna jaskółka dymówka może zjeść do 850 robaków dziennie. Polują na większe owady, takie jak muchy, chrząszcze i osy.

Lot jaskółki dymówki

Te ptaki są powszechnie widziane unosząc się nisko nad polami lub wodą, łapiąc i jedząc swoje jedzenie w czasie lotu. Ale znane są również z tego, że szukają zdobyczy nawet do 30 metrów nad ziemią.

Czy jaskółka dymówka zagnieździ się w domku dla ptaków?

Ptaki te wolą okapy dachów i pod strukturami takimi jak mosty. Zanim ludzie stworzyli dachy i inne obiekty Północnej, jaskółki dymówki gnieździły się głównie w jaskiniach.

Wielkość jaskółek dymówek

Długość ciała jaskółki dymówki 17 do 19 cm długości

Rozpiętość skrzydeł jaskółki dymówki od 32 do 35 cm.

Waga jaskółki dymówki od 16 do 24 g.

Liczba jaj w gnieździe jaskółek dymówek

Jaskółka dymówka składa 4 - 5 jajek

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!