Ptak bąk. Ptak Botaurus stellaris

Ptak bąk to średniej wielkości samotny ptak błotny z rodziny czaplowatych. Wielkość bąka może się zmieniać w zależności od dostępnego pokarmu lub warunków pogodowych.

Ptak Bąk (Botaurus stellaris) lub bąk zwyczajny jest ptakiem płochliwym, nieuchwytnym i rzadko spotykanym. Bąk preferuje trzcinowiska, pola ryżowe, trzęsawiska lub typy roślinności bagiennej mokrej we wczesnych stadiach. Te typy roślinności zapewniają grubą pokrywę chroniącą gniazdo bąka, podwyższoną platformę, którą wplata on w stojącą roślinność. Siedliska, które zapewniają wczesną sukcesję bagien i torfowisk zalewają się wczesną wiosną i stopniowo osuszają się latem, kiedy te siedliska są zalane zapewniają bąkowi odpowiednie zasoby pokarmu, ukrycie i ochronę przed drapieżnikami naziemnymi.

Samice wydają się wybierać miejsca gniazdowania, w których woda pozostaje stosunkowo głębsza podczas suchego okresu lata niż w otaczającym je obszarze. Trzcinowiska na terenach podmokłych, których głębokość stopniowo zmniejsza się od 10-40 cm, graniczące z głębszymi, stosunkowo mniej porośniętymi wodami, stanowią optymalne siedlisko łowieckie dla bąków.

Bąki są lęgowcami poligynicznymi, u których samotne samce wabią samice śpiewem "bum", aby zachęcić je do kopulacji. Bąki składają jaja asynchronicznie, z 1-2 dniowym odstępem pomiędzy poszczególnymi złożeniami. Różnica w rozwoju całego lęgu spowodowana asynchronicznym składaniem jaj prawdopodobnie przyczynia się do śmiertelności prawie każdego pisklęcia, które wykluło się jako ostatnie z lęgu, które konkuruje o zasoby w gnieździe z rodzeństwem.

Wielkość bąka zwyczajnego

Dorosłe bąki ważą od 1000 g – 2000 g,

Rozpiętość skrzydeł bąków wynosi od 125 do 135 cm.

Długość ciała bąków waha się od 70 do 80 cm.

Bąk znajduje się w całej umiarkowanej Europie aż na południe od Morza Śródziemnego, przez umiarkowane części Eurazji i Azji do Japonii. Bąk zimuje w środkowej i południowej Afryce, południowo-wschodniej Azji i na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Bąki można spotkać przez cały rok na Wyspach Brytyjskich i w Niderlandach.

Jak wygląda bąk zwyczajny?

Bąk jest jednym z największych gatunków bąków o krępym ciele, zaokrąglonej głowie i grubej szyi. Bąki są żółtobrązowe z ciemnymi plamkami na górnej stronie ciała i skrzydłach. Mają ciemną koronę na głowie i żółte lub czerwono-pomarańczowe oczy.

Te żółto-brązowe ptaki mają krótki ogon z podobnymi do ciała czarnymi smugami i plamkami. Niektóre wydłużone pióra są widoczne na tylnej szyi i ramionach ptaka. Pióra te mogą się wznosić, gdy ptak jest zły lub zaniepokojony.

Spodnia część ciała jest bladożółta z pionowymi ciemnoczerwonobrązowymi pasami. Gardło jest nieco ciemniejsze od ciała. Zielonkawe nogi są krótsze w porównaniu do ciała.

Głowa i kark są czarne. Ptaki te mają unikalną czarną, przypominającą wąsy przedłużkę. Zaczyna się ono od podstawy dzioba i ciągnie się aż do boków głowy ptaka. Żółtozielony dziób jest długi i spiczasty, co pomaga ptakowi w wybieraniu zdobyczy.

Dymorfizm płciowy bąków jest znikomy, a obie płcie wyglądają podobnie. Młode ptaki przypominają dorosłe bąki, ale są bledsze w kolorze.

Żółto-brązowe upierzenie pomaga bąkom ukryć się w ich trzcinowisku.

Jak bąki się komunikują?

Bąki to głośne ptaki. Samce bąków są znane ze swojego dudniącego głosu. Znane męskie zawołanie bąka jest zazwyczaj zawołaniem godowym używanym podczas sezonu lęgowego. Dudniący głos brzmi jak "róg mgłowy" lub "głos byka", przez co ptaki te zyskały kilka przydomków. Głos bąka można usłyszeć dość dobrze z ponad dwóch kilometrów podczas cichych nocy.

Bąki na zagrożenia reagują atakami. Gniazdujące ptaki bronią swojego terytorium, które obejmuje dużą część poszczególnych trzcinowisk, przed innymi samcami. Agresywne samce toczą poważne walki i śmiertelnie uderzają spiczastymi dziobami. Typowa postawa bojowa to puszyste upierzenie szyi i otwarte skrzydła. Oprócz ataków z ziemi, toczą również walki powietrzne. Samce bąków rzucają sobie wyzwanie, okrążając się nawzajem i grożąc ostro zakończonymi dziobami.

Kiedy ptaki gniazdujące są niepokojone, puszą długie pióra na szyi, rozkładają skrzydła na ziemi, podnoszą grubą szyję i głowę z długim dziobem skierowanym w niebo.

W chłodne dni bąki puszą upierzenie i zamieniają się w odpoczywające ptaki o jajowatym kształcie, aby utrzymać ciepło ciała.

Jak lata bąk?

Lot bąka zwyczajnego jest nieco niezdarny. Ptaki wyciągają szyję i lecą nisko nad wysokimi trawami i trzcinami. Lot bąka przeważnie nigdy nie jest zbyt długi. Krótkie dystanse pokonują w jednym locie, zatrzymując się w międzyczasie na pokarm i osłonę, gdy pokonują długie dystanse podczas migracji, szyja jest cofnięta jak u ich kuzynki czapli.

Oprócz dudniącego wezwania, bąk ma inne wezwania, takie jak wezwanie do lotu. Zawołanie zakłócające lub ostrzegawcze.

Co oznacza nazwa łacińska bąka, (Botaurus stellaris)?

Nazwa naukowa bąk zwyczajny Botaurus stellaris ma znaczenie, ponieważ "Botaurus" odnosi się do byka w języku łacińskim, a "stellata" ze względu na plamiste upierzenie ptaka.

Jak szybko może latać bąk?

Prędkość lotu bąka nie została odnotowana. Jednak ptaki te nie latają bardzo szybko i w każdym locie pokonują przeważnie krótkie dystanse.

Ile waży bąk zwyczajny?

Samce ptaków ważą od 1000 do 2000 g, a mniejsze samice od 860 do 1150 g.

Co jedzą bąki?

Bąk jest samotnikiem, gdy nie gniazduje lub nie rozmnaża się i szuka zdobyczy zarówno w dzień, jak i w nocy. Ptaki żerują na małych owadach, skorupiakach, płazach, małych ssakach i rybach. Niektóre z powszechnych ofiar to żaby, salamandry, skorupiaki, żuki wodne, koniki polne, węgorze, ważki.

Bąk to skryty ptak, pozostaje zakamuflowany w swoim siedlisku w trzcinowisku i poluje powoli, chodząc z wielkim ukradkiem. Jego postawa łowiecka to zazwyczaj przykucnięte ciało z dziobem skierowanym do przodu.

Bąk zwyczajny chodzi szybko, aby omijać otwarte przestrzenie, w których jest widoczny, może również pływać przez miejsca otwartej wody. Ten gatunek ptaka inteligentnie miesza wodę swoimi stopami, aby zmusić ryby do ruchu. Po zlokalizowaniu pożywienia ptak działa z prędkością błyskawicy.

Czy są niebezpieczne?

Bąki zwyczaj nie są niebezpieczne. Są to nieśmiałe ptaki, które lubią ukrywać się w swoim bagnistym, podmokłym siedlisku.

Czy byłyby dobrym zwierzęciem domowym?

Bąk to gatunek dzikiego ptaka, który nie może być trzymany jako zwierzę domowe.

Jak bąk poluje na ryby?

Bąk określa współczynnik załamania światła za pomocą oczu i wszystko, co się rusza, jest pokarmem.

Do polowania używa swoich oczu. Dziób umieszcza w wodzie, by być jak najbliżej zdobyczy i lub by nie płoszyć ryb.

Bąk  podobnie jak niektóre inne czaple - łowi z przynętą. Wymiotuje jakieś resztki, aby zwabić swoje ofiary.

Bąk może zwabić swoją ofiarę za pomocą dźwięków lub ultradźwięków, wytwarzanych przez swój dziób lub język.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!