Ptak bocian biały. Ptak Ciconia ciconia

Bocian biały

Bocian biały to duży, biały ptak z czarnymi brzegami skrzydeł oraz czerwonymi nogami i dziobem. Bocian dorasta do około 100-125 cm długości (od dzioba do końca ogona). Rozpiętość jego skrzydeł wynosi od 155 do 215 cm. Ptak waży od 2,3 do 4,5 kg. Bociany mają długie nogi i długi spiczasty dziób. Samce i samice, poza wielkością, mają taki sam wygląd.


Pióra na piersi są długie i kudłate i tworzą kołnierz używany podczas zalotów. Dorosłe osobniki mają czerwony dziób i czerwone nogi, za których kolor odpowiada karotenoid zawarty w pokarmie.

Mięsożerca, bocian zjada szeroką gamę ofiar zwierzęcych, w tym owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki i małe ptaki. Większość pokarmu chwyta z ziemi, wśród niskiej roślinności i z płytkiej wody. Jest monogamiczny, ale nie tworzy pary na całe życie.

Bocian biały posiada bardzo charakterystyczny sposób polowania. Sprawia on, że można bociana rozpoznać z dużej odległości: bocian przemierza łąki i bagna w poszukiwaniu ofiary, a następnie błyskawicznie dopada ją dziobem. Rzadko zjada jaja i pisklęta innych ptaków, zwłaszcza gatunków gniazdujących na ziemi.

Bociany białe potrzebują zjeść codziennie około jednej siódmej ich masy ciała. Odpowiada to około 500 gramom pokarmu przy średniej masie ciała 3500 g. Wskaźnik ten dotyczy większych zdobyczy, takich jak myszy czy padlina. Duże kawałki zdobyczy do prawie 1 kg, bocian może pożerać tylko w całości, gdyż dziób bociana nie jest przystosowany do krojenia zdobyczy i padliny. W przypadku pokarmu w postaci małych zwierząt, takich jak dżdżownice czy owady, bocian biały wymaga znacznie większej dziennej ilości pokarmu.

Bocian biały jest ptakiem wędrownym, który każdego roku pokonuje zwykle bardzo duże odległości między swoimi lęgowiskami, a zimowiskami w Afryce Subsaharyjskiej. Bocian biały jest szybownikiem, który wykorzystuje ciepłe prądy do migracji. Ponieważ nad wodą nie ma termiki, bocian biały leci wokół Morza Śródziemnego przez Gibraltar lub Bliski Wschód, Bosfor, Dolinę Jordanu i Półwysep Synaj, by dotrzeć do Afryki. Bociany pokonują one dystans około 10 000 km. Na pokonanie tego dystansu potrzebują od jednego do półtora miesiąca. Tylko nieliczne ptaki odbywają środkową trasę migracji przez Włochy do Tunezji. Coraz większa liczba migrujących na zachód bocianów z Europy Środkowej skraca trasę i pozostaje na zimę na Półwyspie Iberyjskim i w Afryce Północnej, gdzie ptaki przebywają w pobliżu osiedli ludzkich, a pokarm znajdują głównie na wysypiskach śmieci.

Wielkość bociana białego

Długość ciała bociana białego od 100 do 125 cm.

Rozpiętość skrzydeł bociana białego od 155 do 215 cm.

Waga bociana białego od 2300 do 4500 g.

Co je bocian biały?

Bocian biały jest mięsożercą, je małe ssaki, owady, ryby, płazy, gady i małe ptaki. Bocian je m.in. dżdżownice, żaby, myszy, szczury, jaszczurki, węże i padlinę.

Ile jaj składa bocian biały?

Bocian biały składa zwykle cztery jaja.

Bocian biały ciekawostki

Bocian biały został wybrany na „ptaka roku” Niemczech w 1984 i 1994 roku.

Bocian biały może osiągnąć wiek ponad 35 lat.

Bocian biały buduje największe gniazdo wśród wszystkich ptaków w Europie. Może przez wiele lat, rozbudowując jedno, to samo gniazdo może osiągnąć wysokość kilku metrów i wagę dwóch ton.

Polska uważana jest za kraj bocianów. W 2004 roku policzono tam około 52 500 par. Odpowiada to około jednej czwartej światowej populacji. Polska organizacja ochrony środowiska Pro Natura jest zdania, że nie zmieni się to zbyt szybko; ponieważ w Polsce, zwłaszcza na Mazurach, bociany mają idealne warunki do życia.

Populacja bociana białego w Polsce to 51 700–53 900 par. To stanowi ponad 20% populacji bociana białego w Europie.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!