Ptak raniuszek zwyczajny. Ptak Aegithalos caudatus

Raniuszek zwyczajny

Raniuszek zwyczajny to ptak śpiewający. Dorosły raniuszek zwyczajny ma całkowitą długość od 13 do 16 centymetrów, w tym długi, wąski ogon od 6 do 10 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł raniuszka wynosi od 16 do 19 centymetrów. Raniuszek jest stosunkowo niewielka jak na ptaka śpiewającego. Raniuszek zwyczajny ma okrągłe ciało, krótki, tępy dziób i długie, smukłe nogi. Jego ciemne oczy obrzeżone są u niektórych ptaków jaskrawą obrączką.


Raniuszek zwyczajny na upierzenie na górnej stronie czarno-białe, a na spodzie białe. Wiele podgatunków raniuszka posiada również różowe lub szare odcienie na całym upierzeniu. Przez całą długość ogona raniuszka przebiega biała pręga. Obie płcie raniuszka mają podobne upierzenie.

Raniuszki zwyczajne żyją zazwyczaj w grupach o ścisłej strukturze społecznej. Granice ich terytorium pokarmowego są bronione przez grupę. Raniuszki zwyczajne poza sezonem lęgowym tworzą grupy liczące od trzech do 60 ptaków.

Głównie owady i bezkręgowce stanowią pokarm raniuszka zwyczajnego. Jest bardzo aktywny podczas żerowania i często zwisa do góry nogami z gałązek, aby dosięgnąć swojej ofiary. Czasami raniuszek zwyczajny zwisa na jednej nodze, by drugą sięgnąć dalej.

Raniuszki zwyczajne w kolonii utrzymują ze sobą kontakt za pomocą miękkich dźwięków klikania i krótkich tryli, takich jak wysoko powtarzane. Piosenka składa się ze zbioru różnych dźwięków kontaktowych.

Raniuszek zwyczajny jest przystosowany do żerowania na skrajnych czubkach gałęzi. Około 80% jego żerowania odbywa się w tej niszy ekologicznej. Żerowanie na czubkach gałęzi umożliwia raniuszkowi lekka budowa i długi ogon, który umożliwia precyzyjne balansowanie ciałem.

Gniazdo raniuszka zwyczajnego jest misterną kulą z otworem u góry i wykonane jest z miękkich materiałów, takich jak pióra i pajęczyny. Pary są monogamiczne i często w lęgach pomagają im inne dorosłe ptaki z kolonii, które nie mają własnego lęgu lub których lęg się nie udał.

Raniuszek zwyczajny występuje w Europie i Azji na siedliskach leśnych, w drzewach i krzewach, w parkach, ogrodach publicznych i ogrodach.

Raniuszek zwyczajny w Europie Środkowej i Zachodniej jest przeważnie ptakiem osiadłym lub patyczkowym. Sporadycznie zdarzają się niewielkie, nieukierunkowane migracje, ale większość ptaków pokonuje znacznie poniżej 100 km. Raniuszek zwyczajny w północnej i wschodniej Europie jest gatunkiem inwazyjnym.

Wielkość raniuszka zwyczajnego

Długość ciała raniuszka zwyczajnego od 13 do 16 cm.

Rozpiętość skrzydeł raniuszka zwyczajnego od 16 do 19 cm.

Waga raniuszka zwyczajnego od 7 do 10 g.

Co je raniuszek zwyczajny?

Raniuszek zwyczajny je się głównie owady i inne bezkręgowce.

Ile jaj składa raniuszek zwyczajny?

Raniuszek zwyczajny składa 7 do 10 jaj. Jaja raniuszka są rdzawo, drobno nakrapiane, białe lub żółtawe.

Raniuszek ciekawostki

 • Populacja raniuszka w Polsce od 70 000 do 120 000 par lęgowych.
 • Masa ciała samicy to ok. 8,5 g. Masa jednego jajka to ok. 0,94 g. Uwzględniając 10 jaj w zniesieniu, stosunek masy ciała samicy raniuszka do masy jednego jajka wynosi ok. 11%. Wynik, jaki otrzymasz, stosunek masy jaj samicy raniuszka do masy ciała samicy ok. 11%. Jest to jeden z najwyższych stosunków masy ciała jaj do masy ciała samicy wśród polskich ptaków.
 • Raniuszek to mały jasny ptaszek z długim ogonem. Przy długości ciała 13-16, ogon ma długość 6-10 cm.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!