Ptak mysikrólik. Ptak Regulus regulus

Mysikrólik to najmniejszy ptak w Europie, osiągający zaledwie 9 cm długości. Mysikrólik to ptak śpiewający. Występuje prawie w całej Europie. Wierzch ciała mysikrólika jest oliwkowo-zielony, spód biały, a na głowie widoczna jest charakterystyczna pomarańczowa plama. Samice mysikrólików są podobne do samców, ale zazwyczaj mają mniejsze pomarańczowe plamy na głowie. Brązowo-szaro-zielone upierzenie mysikrólika jest bardzo gęste, z czarno-bordowym pasem grzebienia, który u samca jest bardziej pomarańczowy, a u samicy żółty.

Na górnej stronie ciała upierzenie jest blado oliwkowo-zielone do żółtozielonego, natomiast spód ciała jest szarobiały do szarozielonego. Pióra skrzydeł są nieco bardziej brązowe w porównaniu do reszty upierzenia. Oliwkowo-brązowe pokrywy ramion i dłoni są jaśniejsze na czubku, tworząc żółtawo-białą przepaskę na skrzydłach. Ciało mysikrólików zawsze wydaje się zaokrąglone i puszyste, głowa nie jest wyraźnie oddzielona od ciała.

Mysikróliki zamieszkują lasy iglaste i liściaste w Europie i Azji. Ptaki te są wędrowne i zimują w południowej i zachodniej Europie, a także w Azji. Żywią się owadami, pajęczakami i innymi małymi bezkręgowcami, których szukają w koronach drzew.

Mysikróliki słyną ze swojego żywego zachowania, jakie przejawiają w trakcie lotu i żerowania. Charakteryzują się bardzo energicznym ruchem i częstym przesiadywaniem. Ptaki te są bardzo aktywne, zwinnie skaczą po gałęziach i drzewach, jednocześnie mrużąc oczy, co dodaje im uroku.

Mysikróliki zazwyczaj gniazdują w norach, dziuplach lub w kępach mchu na drzewach. Samica składa zwykle od 6 do 10 jaj, które są inkubowane przez około 14 dni. Młode ptaki opuszczają gniazdo po około 16 dniach od wyklucia. Mysikrólik jest monogamiczny i dojrzewa płciowo po roku.

Mysikrólik ma ogromny zasięg, który rozciąga się od Wysp Brytyjskich przez Azję do Japonii; dlatego ryzyko wyginięcia jest wyjątkowo niskie. Zgrubne oszacowanie populacji to 98 do 165 milionów dorosłych ptaków.

Preferowanym miejscem grzędowania zimowych gąsiąt są gęste gałęzie świerków. Szukają miejsc na górnej stronie gałęzi, która jest szczególnie dobrze chroniona przez zwisające nad nią gałęzie.

Z reguły mysikróliki unikają przelotów nad dużymi obszarami bez osłony. Jeśli są do tego zmuszone, ich lot przypomina falujący lot sikorki. U celu podróży lądują w miejscach, gdzie gałęzie są bardzo blisko siebie.

Mysikrólik jest w zasadzie mieszkańcem lasów iglastych, silnie przywiązanym do świerków. W typowych środkowoeuropejskich obszarach występowania mysikrólik preferuje niezbyt gęste, krzaczaste stare świerki z dobrze rozwiniętymi grzbietami.

Śpiew mysikrólik jest tak wysoki, że wiele osób nie słyszy go wcale lub tylko w bliskiej odległości.

Zimujące złotolitki są migrantami częściowymi. Tylko populacje lęgowe na dalekiej północy Europy opuszczają zimą całkowicie swoje lęgowiska.

Wielkość mysikrólika

Długość ciała mysikrólika ok. 9 cm

Rozpiętość skrzydeł mysikrólika od 13 do 15 cm.

Masa ciała mysikrólika od 4,5 do 7 g.

Ile jaj skalda mysikrólik?

Mysikrólik składa 8 – 10 jaj.

Co je mysikrólik?

Mysikróliki odżywiają się wyłącznie drobnymi stawonogami, a ilość spożywanego dziennie pokarmu jest co najmniej równa masie ich ciała.

Ptak podobny do mysikrólika to zniczek zwyczajny

Ptak podobny do mysikrólika to zniczek zwyczajny (Regulus ignicapilla). Zniczek zwyczajny który w przeciwieństwie do mysikrólika ma białą pręgę nad oczami i jaskrawożółte boki szyi. Zniczek zwyczajny jest też dużo bardziej zielony na brzuchu niż mysikrólik. Terytoria mysikrólika i zniczka zwyczajnego, które mają wiele podobnych zachowań, czasami się pokrywają. Mysikrólik nie konkuruje jednak bezpośrednio ze zniczkiem zwyczajnym o pokarm, gdyż jego dieta składa się w najmniejszych zdobyczach. Zniczek zwyczajny dużo rzadziej występuje w Polsce niż mysikrólik, z wyjątkiem Sudetów.

Mysikrólik ciekawostki

 • 80% mysikrólików ginie każdego roku, w związku z czym mysikrólik osiąga średnio tylko 8 miesięcy życia. Najstarszy odnotowany wiek mysikrólika dotyczył osobnika znalezionego martwego w Maroku, po 7 latach i 7 miesiącach od zaobrączkowania w Winchesterze. Aby zrekompensować wysoką śmiertelność, mysikróliki aby przetrwać stosują strategię masowych lęgów, podczas których para mysikrólików może wyprowadzić z gniazda nawet do 20 piskląt w jednym sezonie.
 • Mysikróliki doświadczają surowych warunków zimowych, które mają potencjał przynieść tragiczne skutki. Te maleńkie ptaki cechuje bardzo wysoka przemiana materii. Niedobór pożywienia spowodowany na przykład gęstą warstwą lodu czy śniegu może doprowadzić do śmierci mysikrólika już w ciągu jednego dnia.
 • Jedno jajko mysikrólika waży około 0,7 grama, co stanowi około 14% masy ciała samicy. Całkowita masa lęgu, składającego się nawet z 10 jaj, może wynieść nawet około 140% masy samicy mysikrólika.
 • Według corocznego Monitoringu Pospolitych Ptaków Polski prowadzonego przez OTOP, populacja tego gatunku w Polsce szacowana jest na około 522 000 do 800 000 par.
 • W obrębie mysikrólików można wyróżnić kilkanaście podgatunków.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!