Ptak błotniak stawowy. Ptak Circus aeruginosus

Ptak błotniak stawowy to drapieżnik z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae).. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała ponad 50 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi od 100 do 130 cm, a waga waha się od 300 g samce do 700 g samice. Wyróżniają się długimi, smukłymi skrzydłami oraz długim ogonem. Ubarwienie wierzchu ciała jest brunatne, a spodu białe z rdzawymi plamami. U samca pióra na głowie są ciemniejsze niż u samicy, a pióra na brzuchu są bardziej cynamonowe.

U błotniaka stawowego, podobnie jak u innych jastrzębiowatych, dymorfizm płciowy jest silnie rozwinięty ze względu na wielkość i ubarwienie.

Dorosły samiec błotniaka stawowego ma kasztanowobrązowy wierzch ciała, żółtawą głowę i tułów oraz czerwonobrązowy odwłok. Ogon jest srebrzystoszary, a na skrzydłach znajdują się szare obszary. Końce skrzydeł są czarne.

Większa i cięższa samica błotniaka stawowego, podobnie jak młode ptaki, jest jednolicie brązowa, ciemniejsza w całości od samca, jedynie wierzch głowy jest jasnokremowy (przypomina żółtą czapeczkę), a podogonie białe. Młode ptaki są jeszcze ciemniejsze od samicy, bez czapki.

Podczas lotu samiec wykonuje akrobatyczne akrobacje, wznosząc się wysoko w chmury, po czym spada w dół za swoją partnerką. Głos w locie są wysokie i piskliwe . Od podobnej wielkości myszołowa zwyczajnego (Buteo buteo), różni się węższym wyglądem, dłuższym ogonem i umieszczeniem obu skrzydeł w szerokiej pozycji V podczas szybowania.

Błotniak stawowy to gatunek wędrowny, zimuje w Afryce, a latem występuje w Europie i Azji. Zamieszkuje różnorodne siedliska, takie jak tereny podmokłe, bagna, łąki czy pola uprawne. Żywi się głównie małymi ssakami, ptakami i gadami, ale również owadami i rybami.

Głównym terenem łowieckim błotniaka stawowego są brzegi stawów, gęsto zarośnięte brzegi rzek, trzcinowiska, łąki i podmokłe tereny w pobliżu wody. Nad takimi krajobrazami błotniak stawowy leci niskim, mocno nieregularnym (jakby wędrującym) lotem, który umożliwia jej poszukiwanie pokarmu na lądzie i w wodzie.

Błotniak stawowy nigdy nie poluje w powietrzu.

Błotniaki stawowe są znane ze swojego charakterystycznego lotu, polegającego na krążeniu w powietrzu w wysokości kilku metrów nad ziemią, szukając zdobyczy. Błotniaki stawowe są monogamiczne i często żyją w parach.

Wielkość błotniaka stawowego

Długość ciała błotniaka stawowego od 48 do 53 cm

Rozpiętość skrzydeł błotniaka stawowego od 100 do 130 cm.

Masa ciała samca błotniaka stawowego od 300 do 600 g.

Masa ciała samicy błotniaka stawowego 500 do 700 g.

Ile jaj skalda ?

Błotniak stawowy składa od 3 do 6 jaj. Jaja są białe, białawe lub niebieskawe.

Co je błotniak stawowy?

Błotniak stawowy poluje głównie na drobne gryzonie, ale także inne ssaki, ryby i ptaki.

Ptak podobny do błotniaka stawowego to błotniaka łąkowego

Ptak podobny do błotniaka stawowego to błotniaka łąkowego (Circus pygargus). Lecz błotniak łąkowy jest smuklejszy, i posiada podłużne paski na spodniej stronie skrzydeł. Błotniak stawowy jest zdecydowanie większy i cięższy niż błotniak łąkowy.

Błotniak stawowy ciekawostki

Populacja błotniaka stawowego w Polsce 6 600 - 7 100 par.

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!