Ptak potrzeszcz. Ptak Emberiza calandra

Potrzeszcz

Potrzeszcz jest największym ptakiem z rodziny trznadli, które występują w Polsce. Lęgnie się w południowej i środkowej Europie oraz w pasie na wschód od Mongolii. Potrzeszcz to ptak większy od wróbla domowego, ma ciało o długości 17- 19 centymetrów, rozpiętość skrzydeł ok. 30 cm i masie ciała od 32 do 67 gramów. Jest to silnie zbudowany ptak, porównywalny wielkością i wyglądem do skowronka zwyczajnego (Alauda arvensis). Potrzeszcz ciemno prążkowany, szaro-brązowy na wierzchu i ma beżowo-szaro-biały spód z kilkoma czarnymi smugami na gardle, piersi i bokach ciała. Wróblowaty, mocny dziób jest żółto zabarwiony z boku.

Obie płci są podobne z wyglądu, ale samiec potrzeszcza jest znacznie większy, o około 20 procent od samicy. Lot odbywa się po głębokich łukach.

Potrzeszcze to bardzo duże, silnie zbudowane trznadle z dość dużymi głowami, mocnymi dziobami i średniej długości ogonami. Są one ogólnie dość jednolicie brązowawe i nie mają żadnych rzucających się w oczy oznaczeń. Płcie są jednakowo ubarwione, ale samce są przeciętnie znacznie większe i cięższe od samic.

U dorosłych potrzeszczy grzbiet, pióra barkowe, kuper i górna część pokrywy ogonowej są szarobrązowe do średnio brązowych. Na tym podłożu przednie pióra grzbietowe i barkowe są silnie prążkowane czarno brązowe. Na głowie również brak wyraźnych oznaczeń, głowa jest szarawa do średnio brązowej, podobnie jak grzbiet. Wierzch głowy jest delikatnie prążkowany na ciemno.

Potrzeszcz zamieszkuje otwarte krajobrazy z pojedynczymi drzewami lub krzewami i przynajmniej częściowo gęstą roślinnością gruntową, w Europie Środkowej głównie ekstensywnie użytkowane łąki, obrzeża pól i ugory. W zależności od rozmieszczenia potrzeszcze są migrantami na różnych dystansach.

Dorosłe potrzeszcze szare żywią się głównie ziarnami zbóż oraz nasionami traw, ziół i bylin. W zależności od pogody i dostępności, zjadane są również różne bezkręgowce, zwłaszcza owady i ich larwy oraz pająki.

Potrzeszcze tworzą gniazda na ziemi. Gniazdo budowane jest przez samicę z dala od roślin drzewiastych, na terenach z zamkniętą i niezbyt niską roślinnością gruntową i zazwyczaj w taki sposób, że dolna krawędź gniazda mniej lub bardziej opiera się na ziemi.

Potrzeszcze rozmnażają się stosunkowo późno. W Europie Środkowej i Zachodniej składanie jaj rozpoczyna się pod koniec kwietnia, a najwcześniej na początku maja.

Migracja potrzeszczy odbywa się od końca września do końca października. Obszar zimowania tylko nieznacznie wykracza poza obszar lęgowy na południe i zachód, przy czym obszary mniej korzystne pod względem klimatycznym, takie jak góry i równiny wschodnioeuropejskie, są zazwyczaj w dużej mierze opuszczone, a obszary bardziej korzystne pod względem klimatycznym, takie jak równiny położone bliżej wybrzeża i Morza Śródziemnego, przyjmują migrantów.

Liczebność potrzeszczy w Polsce szacuje się 1 600 000–1 900 000

Co je potrzeszcz?

Potrzeszcz żywi się głównie ziarnami zbóż oraz nasionami traw, ziół i bylin. W zależności od pogody i dostępności potrzeszcz je również szeroką gamę bezkręgowców, zwłaszcza owady i ich larwy, a także pająki.

Wielkość potrzeszcza

Długość ciała potrzeszcza od 17 do 19 cm.

Rozpiętość skrzydeł potrzeszcz od 26 do 32 cm.

Masa ciała potrzeszcza od 32 do 67 g.

Liczba jaj w gnieździe potrzeszcza

Potrzeszcz składa 4 -6 jaj. Jaja są biało-brązowe lub jasnobrązowe z dość dużymi plamkami ciemnobrązowymi.

Liczba lęgów potrzeszcza

Dwa lęgi

Ptak podobny do potrzeszcza to skowronek zwyczajny

Ptak podobny do potrzeszcza to skowronek zwyczajny (Alauda arvensis). Potrzeszcz i skowronek to raczej zwyczajnie wyglądające ptaki o niezwykłym zachowaniu. Jednak same są raczej zwyczajnie wyglądającymi beżowo-brązowe ptaki, ale to nie ich wygląd jest najważniejszy. Zarówno potrzeszcz jak i skowronek mają taką samą masę ciała oraz rozpiętość skrzydeł. Główna różnica, która odróżnia potrzeszcza to skowronka to masa ciała. Potrzeszcz jest cięższy niż skowronek.

Gatunki te są dość podobne w wyglądzie, jednak istnieją różne cechy, które odróżniają je od siebie. Po pierwsze, jeśli jesteś blisko, przyjrzyj się dziobowi obu gatunków. Zauważysz, że skowronek ma smukły dziób, podczas gdy potrzeszcz ma charakterystyczny krótki dziób idealny do spożywania nasionami. Głowy potrzeszcza i skowronka są również kluczowe, ponieważ skowronki mają mały grzebień na czubku głowy. Jednak zachowanie skowronków jest głównym kluczem do ich rozróżnienia, ponieważ podczas śpiewu latają pionowo w powietrzu, czego nie robią żadne inne ptaki, co czyni skowronki niepowtarzalne.

Potrzeszcz ciekawostki

Populacja potrzeszczy w Polsce wynosi od 1 745 000 do 2 116 000 par lęgowych

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!