Ptak kowalik. Ptak Sitta europaea

Kowalik

Kowalik jest wielkości wróbla. Kowalik osiąga długość ciała od 12 do 14,5 centymetrów. Ciało jest krępej budowy, z dużą głową, bardzo krótką szyją i krótkim ogonem. Dziób kowalika jest długi, spiczasty, koloru szarego. Górna strona upierzenia kowalika jest niebieskoszara, a spodnia biała do ochrowej lub rdzawoczerwonej, w zależności od podgatunku. Na górnych końcach ogona, które zawsze są czerwonobrązowe, znajdują się duże białe plamki. Kowalik ma czarny pasek na oku. Policzki i gardło są białe. Tęczówka jest czarna, a nogi pomarańczowo-żółte.

Kowalik bardzo chętnie i głośno nawołuje, więc zwykle jako pierwszy zwraca uwagę swoim głosem. Posiada bogaty repertuar dźwięków. Podczas żerowania wydaje ostry i spiczasty głos kontaktowy.

Kowalik jest ptakiem osiadłym i tak wiernie trzyma się swojego miejsca, że zaobrączkowane ptaki można spotkać niemal wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca obrączkowania.

Kowalik jest zwinny, żwawy, wspina się żwawo i zręcznie po pniach i gałęziach. W przeciwieństwie do dzięcioła białogrzbietego i dzięcioła białoszyjego potrafi wspinać się do góry nogami. W tym celu wysuwa jedną nogę do przodu, a drugą mocno trzyma się kory drzewa. W ten sposób kowalik "chodzi" po pniu drzewa, podczas gdy dzięcioły i trznadle podpierają się ogonem i wysuwają jednocześnie obie nogi do przodu.

Występowanie kowalików

Kowalik występuje w Europie, północno-zachodniej Afryce i Azji (z wyjątkiem Azji Południowej i Południowo-Wschodniej), tj. od Wielkiej Brytanii do Japonii. Podgatunek kontynentalny zamieszkuje większe drzewa w mieszanych lasach liściastych, parkach i ogrodach.

Co je kowalik?

Dieta kowalików składa się głównie z owadów, jaj i larw owadów. Jesienią dodają się nasiona, jagody i orzechy. Kowalik ściska większą zdobycz w szczelinie kory, zwisa nad nią do góry nogami i potężnym dziobem odkrawa kawałki. Zakleszcza również większe orzechy i żołędzie w odpowiednich szczelinach drzew, aby rozbić je potężnym uderzeniem dzioba. Kowalik tworzy zapasy żywności. Kowalik występuje również w luźnych związkach z sikorami i podobnie jak one chętnie zjada pożywienie dostarczane przez człowieka, takie jak zboża i suche owoce.

Długość życia kowalików

Najstarszy wiek zaobrączkowanego kowalika jak dotąd odnotowano w Wielkiej Brytanii, gdy znaleziono martwego - 12 lata i 10 miesięcy.

Liczba jaj w gnieździe kowalików

5 – 8 jaj, białych z plamkami nielicznymi rdzawymi, szarymi i szarofioletowymi

Wielkość kowalików

Rozpiętość skrzydeł kowalika 23 -27 cm.

Wielkość 12 do 14,5 cm.

Waga kowalika 17 - 28 g.

Kowalik to niebieski ptak w Polsce.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!