Ptak słowik rdzawy. Ptak Luscinia megarhynchos

Słowik rdzawy

Słowiki są ptakami wędrownymi. Pochodzą z części Europy, Azji i Afryki Północnej (obszary lęgowe). Zimą migrują do obszaru Afryki tropikalnej rozciągającego się od Senegalu po Etiopię i Kenię. Słowiki zostały sprowadzone do Australii przez europejskich osadników.

Jak wygląda słowik rdzawy?

Dorosły słowik rdzawy mierzy około 16,5 cm od dzioba do nasady ogona, czyli mniej więcej tyle, co wróbel domowy (Passer domesticus), i waży od 18 do 27 gramów. Upierzenie jest stosunkowo niepozorne i nie rzucające się w oczy, robne. Wierzch ciała słowika rdzawego jest lekko czerwonawy, ciepły, jasnobrązowy, ogon bardziej wyraźny czerwonobrązowy; spód (brzuch, pierś) białawy lub bardzo jasnoszary, który częściowo, zwłaszcza na piersi, jest lekko cętkowany na podobnym jasnobrązowym kolorze jak wierzch ciała; czarne oczy są biało obrysowane, dziób różowo-żółty, nogi żółtaworóżowe. U słowika samce i samice są tego samego koloru.

Słowik rdzawy wykazuje pewne podobieństwo do słowika szarego (Luscinia luscinia) i może być z nim mylony. Słowik szary jest jednak ciemniej ubarwiony i ma szarobrązową plamę na piersi.

Gdzie żyje słowik rdzawy?

Słowiki rdzawe zamieszkują gęste krzewy, często na obrzeżach lasów i na terenach wilgotnych, ale także w zagajnikach (lasach krzewiastych).

Co je słowik rdzawy?

Słowik rdzawy żywi się owadami i ich larwami, robakami lub gąsienicami, czasem także pająkami lub innymi bezkręgowcami. W lecie i jesienią jego głównym pożywieniem są jagody.

Śpiew słowika rdzawego

Śpiewają tylko samce słowika rdzawego. Samce słowika uczą się swojej pieśni we wczesnej młodości od sąsiednich ptaków i opanowują od 120 do 260 różnych rodzajów strof, trwających zwykle od dwóch do czterech sekund. Niezwykle bogaty repertuar jest więc niemal wyjątkowy wśród europejskich ptaków śpiewających.

Śpiew słowika jest bogaty, melodyjny i głośny, a ludzie odbierają go jako bardzo przyjemny i piękny. Utwór jest niezwykle złożony, zróżnicowany, nieprzewidywalny i "pomysłowy", składa się ze strof gęsto ułożonych pojedynczych lub podwójnych nut. Występują tu dźwięki świergotane i fletowe, powtórzenia tonów, a także formacje trylowe i gardłowe, których zakres interwałowy może być bardzo różny (np. tercja, kwarta itd.). Głos ma szeroką skalę, wysokie dźwięki lub pasaże przeplatają się z tymi o niskim lub średnim rejestrze.

Dynamika śpiewu słowika rdzawego jest również bardzo zmienna, przechodzi od pasaży miękkich do głośnych, czasami w efektach crescendo. Obok szybkich i gwałtownych koloratur o pozornie radosnej, a nawet dowcipnej treści wyrazowej, pojawiają się także długo przeciągane nuty o szczególnie melodyjnym głosie oraz powtarzające się nuty, które wydają się żałosne lub tęskne i są uważane za szczególnie charakterystyczne.

Funkcje śpiewu słowika rdzawego

Wczesną wiosną niesparowane samce słowików rdzawych śpiewają od około jedenastej w nocy do rana; śpiew nocny służy prawdopodobnie głównie do zwabienia partnerki do rozrodu i jest przerywany po utworzeniu pary. Dlatego od połowy maja w nocy śpiewają zazwyczaj tylko niezapłodnione samce. Jednak w sezonie lęgowym do połowy czerwca samce słowików śpiewają także w ciągu dnia, często z ukrycia.[4] Śpiew o świcie służy prawdopodobnie głównie do obrony terytorium przed innymi samcami.

Długość życia słowika rdzawego

Najstarszy wiek zaobrączkowanego słowika rdzawego jak dotąd odnotowano w Hiszpanii, miał 10 lat i 11 miesięcy, znaleziony żywy przez ornitologa

Liczba jaj w gnieździe słowika rdzawego

4 -5 jaj, zielonych lub oliwkowych lub  bladoniebieskich

Wielkość słowika rdzawego

Rozpiętość skrzydeł słowika rdzawego od 16 do 17 cm.

Wielkość słowika rdzawego od 23 do 26 cm.

Waga słowika rdzawego od 21 do 26 g.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!