Ptak makolągwa. Ptak Linaria cannabina

Ptak makolągwa zwyczajna

Podobnie jak wszyscy przedstawiciele rodzaju, makolągwa ma smukły kształt z krótką szyją i cienkimi stopami. Charakterystyczne są jego kasztanowo-brązowe górne części ciała i szaro-brązowa głowa. Skrzydła i głęboko rozwidlony ogon są ciemnobrązowe i biało paskowane.

Makolągwa zwyczajna jest niewielka i smukła, raczej długoogoniasta makolągwa zwyczajna z krótkim szarym dziobem, mierzy 13-14 centymetrów, ma rozpiętość skrzydeł 21-24 centymetrów i waży do 20 gramów. Ma rozwidlony ogon, który jest brązowo-czarny z białymi krawędziami, beżowo-białe gardło z szarymi cętkami i brązowe przednie skrzydło. Pióra skrzydeł są ciemnobrązowo-czarne, a białe zewnętrzne krawędzie piór dłoni tworzą jasną plamę na połączonym skrzydle, która jest również widoczna w locie.

Dorosły samiec makolągwy w letnim upierzeniu ma cynamonowo-brązowy grzbiet i górne pokrywy skrzydeł, czerwoną górną część piersi i czoło, szarawo-biały prążkowany kuper, szarą głowę i szyję oraz jaśniejsze gardło. jesienią czerwień jest bledsza i częściowo przesłonięta szarymi smugami. Samica makolągwy i młode ptaki nie mają czerwieni w upierzeniu, mają brązowy grzbiet z prążkami, brązowo-szare górne pokrywy skrzydłowe i ciemniej prążkowany górny kuper.

Makolągwa zamieszkuje Europę, Afrykę Północną, Bliski Wschód i zachodnią część Azji Środkowej. Typowy ptak rolniczy, preferuje nizinne krajobrazy zaroślowe i żywopłotowe. Rzadziej makolągwa występuje w dolinach obszarów górskich oraz w górach.

Makolągwa żyje w Europie, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej części Azji Środkowej. Żyje również na Wyspach Kanaryjskich i Maderze. Wschodnią granicą jego zasięgu są góry Ural. Makolągwa nie występuje w północnej Szkocji, zalesionych wyższych niskich pasmach górskich oraz we wschodnich Alpach.

Makolągwa żyje na nizinach. Rzadziej występuje w dolinach obszarów górskich oraz w górach w strefie przejściowej. Makolągwa preferuje krajobrazy zaroślowe i żywopłotowe, ale żyje również przy lasach, na wrzosowiskach jałowcowych, w szkółkach, winnicach, parkach, na cmentarzach i w dużych ogrodach.

Lot makolągwy jest falisty i wygląda jak typowy lotu zięb.

Makolągwa zwyczajna należy do grupy czerwonych ptaków w Polsce.

Wielkość makolągwy

Długość ciała makolągwy zwyczajnej od 13 do 14 cm długości

Rozpiętość skrzydeł makolągwy zwyczajnej około 23 cm.

Waga makolągwy zwyczajnej od 15 do 20 g.

Co jedzą makolągwy oraz skąd się wzięła naukowa nazwa makolągw

Makolągwy jedzą nasiona drzew i szorstkich roślin zielnych, takich jak konopie i len (odpowiednio Cannabis i Linum - od nich pochodzą naukowa nazwa makolągw Linaria cannabina) oraz owady i larwy.

Liczba jaj w gnieździe makolągwy zwyczajnej

Makolągwa zwyczajna składa cztery do sześciu białych do bladoniebieskich jaj z czerwonymi plamkami.

Śpiew makolągwy zwyczajnej

Śpiew makolągwy zwyczajnej jest uporczywy i świergotliwy. Makolągwa może również zaadoptować fragmenty piosenek innych ptaków. Z wyjątkiem okresu pierzenia, śpiew makolągwy jest słyszalny przez cały rok. Wykonywany jest zazwyczaj z wysokiej grzędy, rzadko w locie.

Ptak podobny do makolągwy zwyczajnej to rzepołuch inaczej makolągwa żółtodzioba

Ptak podobny do makolągwy zwyczajnej to rzepołuch inaczej  makolągwa żółtodzioba (Linaria flavirostris). Rzepołuch przypomina samicę makolągwy zwyczajnej, ale ma mniej bieli na skrzydłach i ogonie, żółty dziób i czerwonawy zad w upierzeniu.

Ptak podobny do makolągwy zwyczajnej to czeczotka zwyczajna

Ptak podobny do makolągwy zwyczajnej to czeczotka zwyczajna (Acanthis flammea). Czeczotka zwyczajna jest mniejsza od makolągwy, ma czarną brodę i żółty dziób. Samiec makolągwy zwyczajnej jednak nie ma na podbródku czarnej plamy, ale ma białe akcenty na ogonie i nieco dłuższe skrzydła niż czeczotka zwyczajna.

Ptak z czerwonymi piersiami to samiec makolągwy w czasie godów

Samiec makolągwy w szacie godowej wyróżnia się czerwonymi piersiami. Ma też w tym okresie małą czerwoną plamkę na czole.

Makolągwa ciekawostki

 • Makolągwa, to ptak z czerwoną piersią mniejszy od wróbla. Jej ciało mierzy około 13 cm, podczas gdy wróbel domowy osiąga długość około 17 cm.
 • Często można zauważyć kilkanaście gniazd makolągwy na jednym drzewie lub krzaku.
 • Samce makolągwy w okresie godowym wyróżniają się czerwoną plamą na piersi i niewielkim obszarem tego samego koloru na czole.
 • Makolągwy są znane ze zdolności do pięknego śpiewu.
 • Polska nazwa makolągwy pochodzi od obserwowania tego ptaka w ich środowisku. Wieki temu osoby uważnie przyglądające się obyczajom tych ptaków zauważyły, że makolągwa, często przebywa wśród maków. Stąd nazwali go, jako ten ptak, który lęgnie się w maku lub legnie się z maku - makolągwa. Czy to prawda, nie wiem, ale pod względem nazwy pasuje.
 • Łacińska nazwa makolągwy pochodzi od nazwy nasion, które są głównym pożywieniem tego ptaka, Makolągwa je konopie i len (odpowiednio Cannabis i Linum - od nich pochodzą naukowa nazwa makolągw Linaria cannabina). Makolągwa żywi się również owadami i larwami.

Źródła zdjęć i treści:

 • Ocena liczebności populacji ptaków lęgowych w Polsce w latach 2008–2012 wyd. 2015 Tomasz Chodkiewicz, Lechosław Kuczyński, Arkadiusz Sikora, Przemysław Chylarecki, Grzegorz Neubauer, Łukasz Ławicki, Tadeusz Stawarczyk.
 • Breeding Birds of Europe: Divers to Auks v. 1: A Photographic Handbook Autorzy: Alfred Limbrunner, Manfred Pforr.
 • Peterson Field Guide To Birds Of North America, Second Edition (Peterson Field Guides). Autor Roger Tory Peterson.
 • Ptaki krukowate Polski Autorzy: Leszek Jerzek , Brendan P. Kavanagh , Piotr Tryjanowski.
 • Przewodnik Collinsa. Autorzy: Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom.
 • Ptaki The Sibley Guide to Birds, 2nd Edition (Sibley Guides). Autor: David Allen Sibley.
 • The Audubon Society Encyclopedia of North American Birds Autorzy: Terres, John K.
 • Europe's Birds. Autorzy: Andy Swash, Rob Hume, Hugh Harrop, Robert Still.
 • Encyklopedia ilustrowana. Autor: Andrzej G. Kruszewicz.
 • Ptaki Polski Dominik Marchowski com.pl.
 • Ptaki świata Autor: praca zbiorowa.
 • https://pl.wikipedia.org/
 • https://pixabay.com/

Napisz do nas

Ptak Roku

ul. Zimowa 8

05-500 Nowa Iwiczna

Konkurs Ptak Roku 2024

Oddaj głos na swojego ulubionego ptaka i dowiedz się więcej o polskiej faunie!